Jak dobrze zrobić zdjęcie w ruchu – porady dla amatorów

Kategorie Porady eksperta

Tworzenie fotografii to niemal magiczne zajęcie – bo dzięki sprytnemu sprzętowi jesteśmy w stanie zatrzymywać otaczający nas świat w statycznych obrazach. To zadanie nie wydaje się specjalnie trudne, gdy za pomocą odpowiedniego sprzętu uwieczniamy statyczne widoczki – ale zaczyna być karkołomne, kiedy staramy się rzeczywiście zatrzymać na fotograficznym obrazie wycinek jakiegoś dynamicznego zdarzenia, jak jazda na wrotkach czy skok na bungee. Profesjonalne tworzenie fotografii polega właśnie na tym, by znać i stosować w praktyce sztuczki umożliwiające sporządzanie ujęć, które w magiczny sposób zatrzymują czas.

Kilka porad na początek

Mając świadomość, że dopiero zaczyna się swoją przygodę z fotografią, można czuć się onieśmielonym przez wszystkie specjalistyczne terminy i porady, jakie można znaleźć na blogach poświęconych profesjonalnemu fotografowaniu. Oczywiście nie warto się zniechęcać – każdą wiedzę można z czasem przyswoić, a na początku najważniejsze jest wytrwałe praktykowanie, eksperymentowanie z własnym aparatem. Warto wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję, by tworzyć nowe ujęcia, a przy tym testować możliwości własnego sprzętu, testować różne pomysły i techniczne rozwiązania. Jakich porad można udzielić początkującemu fotografowi? Oto kilka z nich:

  • używaj flesza – błysk trwa przez ułamek sekundy i potrafi uchwycić chwilę tak krótką, że niemożliwą do uchwycenia przez ludzkie oko; chcąc złapać na zdjęciu niepowtarzalny ułamek sekundy, możesz z powodzeniem zdać się na pomoc flesza

  • nałóż na obiektyw neutralny filtr – mniejsze natężenie światła będzie sprzyjać uzyskaniu ciekawego efektu, jakim jest rozmycie poszczególnych elementów ujęcia

  • korzystaj ze statywu – dzięki stabilnemu podparciu najskuteczniej stworzysz ujęcie, które nie będzie poruszone; drżenie ręki trzymającej aparat wzmaga tylko kłopoty z otrzymaniem ostrego zdjęcia.

Dobrą metodą zdobycia dobrego ujęcia jest także wykonywanie serii zdjęć – to znaczy przechwycenie bardzo dużej ilości obrazów w bardzo krótkim czasie. Wśród nich na pewno znajdzie się jedno lub kilka ujęć, które będą prezentować się świetnie, prezentując niepowtarzalny moment z fotografowanego zdarzenia. Gdy nie czujesz się jeszcze na siłach, by manualnie dostrajać sprzęt, wykorzystuj funkcję samowyzwalacza, gdzie aparat automatycznie łapie serię ujęć.