Podstawowe elementy domowej siłowni – jak warto inwestować w ekspander gumowy?

Kategorie Porady eksperta

Domowe siłownie to dość charakterystyczne obiekty. Wiele osób rezygnuje z takiej inwestycji, bojąc się dużych kosztów związanych z nabyciem odpowiedniego sprzętu, a także konieczności do wygospodarowania na jej rzecz całego pomieszczenia. Wynika to jednak z faktu, że są one kojarzone głównie z tym, co zna się ze standardowych siłowni, a mianowicie deskami płaskimi, ciężarami, sztangami, maszynami do ćwiczeń i podobnym wyposażeniem, na które po prostu brakuje miejsca w obrębie własnego mieszkania.

Okazuje się jednak, żeby aby móc sprawnie przeprowadzać swój trening w domu, wcale nie trzeba tak zróżnicowanych sprzętów – wystarczy wykazać się pewną kreatywnością, stosując prostsze, bardziej poręczne akcesoria. Podstawą będzie tu zwykły ekspander gumowy – urządzenie mało skomplikowane, lecz o niezwykle szerokim zastosowaniu. Jeśli przeprowadzi się przy jego pomocy ćwiczenia w sposób prawidłowy, mogą one zastąpić znaczną część treningu siłowego na ciężarach. Należy jednak kłaść duży nacisk na technikę i podejmować się tych aktywności regularnie, aby nie wypaść z formy.

Ekspander gumowy – jak można go stosować?

Przeprowadzając swój rutynowy trening przy pomocy ekspandera, należy zawsze zwracać uwagę na optymalny kat nachylenia gumy do ramienia. W przypadku klasycznych ćwiczeń na klatkę, polegających na dynamicznym rozciąganiu ekspandera ramionami, trzeba starać się utrzymać około 90° między akcesorium na ręką – w przeciwnym razie nie będziemy w stanie wyizolować pożądanych mięśni, kierując siłę nie tam, gdzie trzeba.

Każde ćwiczenie wyróżnia się nieco inną specyfikacją – z uwagi na wszechstronny charakter ekspandera, poszczególne pozycje mogą drastycznie się od siebie różnić. Wiele osób najpierw układa swój trening krok po kroku, analizując dane ćwiczenia pod względem intensywności oraz zaangażowanych partii mięśni, aby wszystkie te aktywności odpowiednio zbilansować i zrównoważyć. Popularne są tu także usługi profesjonalnych trenerów personalnych, którzy taki program ułożą za nas.

Jaki ekspander gumowy spisze się najlepiej?

Wybór dostępnych na rynku produktów jest dość szeroki, można natrafić się na różne warianty i rozmiary, przystosowane do nieco innych zadań. Warto jednak zaznaczyć, że ekspander gumowy nie jest szczególnie kosztownym elementem wyposażenia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się w kilka egzemplarzy – z pewnością znajdzie się dla nich zastosowanie, gdyż dane modele mogą okazać się bardziej komfortowe i wydajne przy określonych ćwiczeniach.