Poradnik aktywnego fotografa – czyli jak przygotować sprzęt na wakacyjny biwak?

Kategorie Porady eksperta

Chociaż genialne fotografie można zdobyć, pracując nawet w najmniej niezwykłych miejscach, nie ulega wątpliwości że pasja do utrwalania ujęć budzi się w nas przede wszystkim wtedy, gdy odwiedzamy nowe, nieznane miejsca. Czas wakacji i wyjazdów rozbudza w nas naturę poszukiwacza przygód, a wiele z nich skutecznie skłania nas do korzystania z aparatu. Zdjęcia wydają się zresztą najlepszą pamiątką z każdej podróży – choć dla zapalonych hobbystów fotografii ta zależność się odwraca, bo sama podróż jest środkiem do celu, czyli uzyskania niepowtarzalnych ujęć. Ale żeby spełnić te bardziej ambitne plany, trzeba zacząć od podstaw – na przykład właściwego zabezpieczenia sprzętu na czas podróży. Jak więc prawidłowo spakować ten specyficzny sprzęt na wakacyjny wyjazd?

Co zatem będzie bezwzględnie potrzebne?

Pamiętaj, że planując fotograficzne wakacje, podróżujesz ze sprzętem, który jest wart bardzo wiele i może wzbudzać zainteresowanie złodziei. Oczywiście obawa przed cudzymi, niecnymi zamiarami nie musi powstrzymywać się przed zaplanowaniem wymarzonej podróży, wystarczy mądrze dobrać wyposażenie turystycznego plecaka. Co zatem powinno znaleźć się w twoim podręcznym bagażu, gdy wybierasz się w podróż w nieznane?

  • Futerał lub odpowiednio wyściełana i wyprofilowana torba (lub plecak) – akcesorium należycie zabezpieczające sprzęt przed mechanicznymi uderzeniami, a także wilgocią (na przykład tą związaną z opadami deszczu);

  • specjalny alarm, informujący o rozdzieleniu futerału i torby, w której jest wieziony aparat

  • zapas baterii koniecznych do funkcjonowania sprzętu – lub inne akcesoria, pozwalające w pełni naładować aparat i przygotować go do pracy; przed każdą podróżą, która stawia sobie za cel tworzenie dużej ilości zdjęć, trzeba z wyprzedzeniem zaplanować sposób tego podstawowego dbania o sprawność całego sprzętu.

Warto pamiętać także o tym, by na czas podróży ubezpieczyć swój sprzęt do fotografowania. Profesjonalny aparat i towarzyszące mu akcesoria to cenne przedmioty, o dużej wartości – dobrze jest dmuchać na zimne, wykupując ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianego wypadku, którego skutkiem może być na przykład zniszczenie sprzętu. Niektóre ubezpieczenia chronią nas także przed niechcianymi wypadkami losowymi, takimi jak kradzież.