Wiosenna aktywność na rolkach – przyjemność dla każdego

Kategorie Sport w obiektywie

Wiosna to wreszcie ciepłe dni, czas gdy słońce dłużej gości na niebie i zachęca całą przyrodę do kwitnienia i rozwijania się. Ten zew natury czujemy także i my, czując wraz z nadejściem wiosny pokusę do tego, by częściej i bardziej aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Zaczynamy zazwyczaj od coraz dłuższych przechadzek po ładnych, zielonych okolicach, ale z czasem klasyczny spacer przestaje nam wystarczać. Wówczas może pojawić się pytanie, jaka kategoria sportu będzie w pełni odpowiadać naszym umiejętnościom, preferencjom i potrzebom.

Spacer na kółkach

Pewien odsetek osób sfrustrowanych nudą i przewidywalnością zwykłych spacerów, w swych rozmyślaniach natrafi na ciekawą sportową alternatywę, jaką są rolki (zobacz tutaj: https://www.asport.com.pl/k/202/rolki-lyzworolki/) . Wbrew pozorom, jazda na rolkach nie jest mniej bezpieczna dla zdrowia, niż:

  • chodzenie
  • bieganie.

Rolki wręcz poleca się osobom, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą obciążać kolan – przejażdżka polegająca na płynnym stawianiu kroków, przy kierowaniu czubków stóp na zewnątrz, jest zdrowsza dla kolan niż spacer właśnie. Choć niewątpliwie potrzeba kilku lekcji, by opanować specyfikę poruszania się na rolkach, z czasem, korzystając z rolek, można wyświadczyć swojemu ciału bardzo licznych korzyści.

Oczywiście, intensywnie pracujące nogi dość szybko się wzmocnią, na całej ich długości zarysują się mięśnie (dlatego warto pamiętać, żeby jednocześnie rozciągać mięśnie, za pomocą prostych ćwiczeń stretchingowych).

Nieustanną pracę wykonuje jednocześnie cały tułów, nawet łącznie z rękami. Korpus ciała odczuje jazdę na rolkach bardzo pozytywnie, ponieważ wzmocnią się mięśnie podtrzymujące kręgosłup, a on sam uelastyczni się. Oczywiście przejażdżka, nawet niezbyt szybka, jest świetnym, delikatnym treningiem, dzięki któremu dotleni się każda komórka ciała, ponieważ krew zacznie krążyć szybciej. Serce, pompujące krew nieco szybciej, także się wzmocni, zwiększy się wydolność. Ale nie tylko zdrowie fizyczne skorzysta na regularnej przejażdżce – za taki relaks podziękuje też psychika, ponieważ jazda na rolkach to zabawa, wyzwalająca produkcję hormonu szczęścia. Wszystko to sprawia, że jazdy na rolkach powinien spróbować każdy, kto czuje się na siłach, by ujarzmić ten rodzaj sportowych akcesoriów.