Zimowe eskapady turystyczne – jak uchwycić chwile w kadr?

Kategorie Sport w obiektywie

Podróże – dla jednych to sposób na życie, a dla innych metoda na zażycie relaksu od codzienności, zregenerowanie się z dala od często męczącej rutyny. Podejmując mniejsze i większe wyprawy, myślimy przede wszystkim o odpoczynku, skupiamy się na tym, żeby cieszyć oczy nowymi widokami – ale często natrafia się na takie krajobrazy, które aż szkoda tracić z oczu – i wówczas w sukurs przychodzi sztuka fotografii. Oczywiście nie każdy turysta jest profesjonalnym fotografem – ale wystarczy, żeby miał dobre oko do ładnych ujęć i pewną artystyczną wrażliwość, a w myślach kilka złotych zasad sporządzania udanych fotografii.

Chwile złapane w obiektyw

Kadry fotograficzne to prawdopodobnie najlepsza pamiątka z każdej podjętej podróży – po jakimś czasie, już w domowym zaciszu, pomagają nam lepiej przypomnieć sobie czas odpoczynku, odświeżyć wspomnienia. Często boimy sie jednak, że zabraknie nam umiejętności, żeby zdjęcie faktycznie wzbudzało zachwyt podobny do tego wywoływanego przez fotografowaną przestrzeń. Opanowywanie tej sztuki można oprzeć na wyciąganiu wniosków z własnych prób i błędów – ale często szkoda stracić okazję do zrobienia naprawdę dobrych zdjęć, zwłaszcza jeśli jest się w danym miejscu tylko jeden raz i nie przewiduje się powrotów. Właśnie dlatego, przygotowując się do wyjazdu, warto zapoznać się z zasadami robienia naprawdę dobrych fotografii – dobrze sporządzone ujęcia będą prezentować się świetnie, nawet jeśli nie będą wykonane lustrzanką, a aparatem w smartfonie.

Dobre zdjęcie pochodzi z dobrego sprzętu – i nie chodzi tu wcale o techniczne parametry danego aparatu. Trzeba pamiętać, że warto też zadbać o bardziej przyziemny problem, jakim jest czystość obiektywu i matrycy. W przypadku tej drugiej, często konieczne jest skorzystanie ze wsparcia serwisu, ale gdy chodzi o obiektyw, sami możemy zadbać o to, by był czysty, po prostu go wycierając i osuszając. Do takich zadań jest gotowa na przykład ściereczka w mikrofibry, którą warto mieć pod ręką.

Jak kadrować?

Fotografowanie w podróży koncentruje się zazwyczaj na uwiecznianiu krajobrazów – a komponowanie takich ujęć rządzi się własnymi prawami. Bardzo wdzięcznym krajobrazem dla zapierających dech w piersiach zdjęć są góry: dlatego to właśnie zimowe podróże mogą przynieść nam najlepsze fotograficzne pamiątki – trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas szukania idealnych ujęć, wybierając się w malownicze rejony. Lepiej trzymać się bezpiecznych tras, na ciele niech będzie bielizna termiczna do tego warto pamiętać, aby nie wychodzić na nie o takiej porze, która zmusi do chodzenia zboczami wśród mroku.

Szukając dobrych ujęć, dobrze jest wyłapywać wzrokiem detale, które będą bohaterami naszych zdjęć. Dobrze, żeby takie elementy były pojedyncze – wówczas osoba oglądająca zdjęcie będzie miała wrażenie, że patrzy na coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, nawet jeśli będzie chodziło tylko o samotny kamień, leżący na górskim zboczu. Jeśli zależy ci na ukazaniu monumentalności gór, postaraj się wkomponować w kadr ludzką postać – bo dopiero to da oglądającemu odczuć, jakie są proporcje cudów natury. Dobrze też zadbać o to, żeby w kompozycji zdjęcia były uchwytne linie wskazujące perspektywę – ścieżka drogi lub krawędź budynku, podążające naturalnie w głąb widoku, decydują o tym, że fotografia staje się atrakcyjna dla oka i jest postrzegana jako estetyczna.

Na koniec jeszcze jedna, praktyczna i cenna rada – pakując się przed podróżą, nie wolno zapomnieć przenośnej ładowarki. Jak nietrudno sobie wyobrazić, rozładowanym sprzętem wiele nie można zdziałać, dlatego nie można popełnić tego podstawowego błędu, wybierając się na fotograficzne łowy.